বিখ্যাত ঋষি কে? ...

বিখ্যাত বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি। তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । বিখ্যাত ঋষি তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি। বেদব্যাস মহাভাৰতৰ ৰচয়িতা আৰু চৰিত্ৰ বেদব্যাস দাম্পত্যসঙ্গী পিঞ্জলা সন্তান শুক উত্তৰৰ পৰা , ধৃতৰাষ্ট্ৰ পূবৰ পৰা,পাণ্ডু উত্তৰ-পূবৰ পৰা,বিদূৰ পশ্চিমৰ পৰা পিতৃ-মাতৃ ঋষি পৰশ, সত্যাৱতী যমুনানদীৰ খেয়া নৌকাৰ ভিতৰত পৰাশ মুনি আৰু সত্যবতীৰ মিলনৰ ফলত সত্যৱতী গৰ্ভৱতী হয়। পিছলৈ যমুনাৰ এটা দ্বীপত তেওঁৰ জন্ম হয়। ব্যাসৰ জন্মৰ পিছত ঋষি পৰাশৰ আশীৰ্বাদত সত্যৱতী আকৌ কুমাৰ্য্য লাভ কৰিছিল। যমুনাৰ দ্বীপত জন্মগ্ৰহণ কৰা বাবে ব্যাসৰ আন এটা নাম হল দ্বৈপায়ন । তেওঁৰ দেহৰ বৰ্ণ ক'লা আছিল, সেয়ে তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ নাম কৃষ্ণ-দ্বৈপায়ন। তেওঁৰ শিৰত কপিল বৰ্ণৰ জটা আছিল । চকু উজ্জ্বল আৰু মুখত পিঙ্গল বৰ্ণৰ দাড়ি আছিল। তেওঁ তপস্যাৰ বলত মহৰ্ষিত্ব লাভ কৰি বেদক চাৰি ভাগত ভাগ কৰিছিল। সেইবাবে তেওঁ বেদব্যাস বা 'ব্যাস' নামে পৰিচিত। জন্মৰ পিছতেই তেওঁ মাতৃ সত্যৱতীৰ পৰা অনুমতিলৈ তপস্যাৰ বাবে যাত্ৰা কৰে। তেওঁ বদৰিকাশ্ৰমত তপস্যা কৰিছিল । সেইকাৰণে তেওঁ বাদৰায়ণ নামেও জনাজাত।
Romanized Version
বিখ্যাত বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি। তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । বিখ্যাত ঋষি তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি। বেদব্যাস মহাভাৰতৰ ৰচয়িতা আৰু চৰিত্ৰ বেদব্যাস দাম্পত্যসঙ্গী পিঞ্জলা সন্তান শুক উত্তৰৰ পৰা , ধৃতৰাষ্ট্ৰ পূবৰ পৰা,পাণ্ডু উত্তৰ-পূবৰ পৰা,বিদূৰ পশ্চিমৰ পৰা পিতৃ-মাতৃ ঋষি পৰশ, সত্যাৱতী যমুনানদীৰ খেয়া নৌকাৰ ভিতৰত পৰাশ মুনি আৰু সত্যবতীৰ মিলনৰ ফলত সত্যৱতী গৰ্ভৱতী হয়। পিছলৈ যমুনাৰ এটা দ্বীপত তেওঁৰ জন্ম হয়। ব্যাসৰ জন্মৰ পিছত ঋষি পৰাশৰ আশীৰ্বাদত সত্যৱতী আকৌ কুমাৰ্য্য লাভ কৰিছিল। যমুনাৰ দ্বীপত জন্মগ্ৰহণ কৰা বাবে ব্যাসৰ আন এটা নাম হল দ্বৈপায়ন । তেওঁৰ দেহৰ বৰ্ণ ক'লা আছিল, সেয়ে তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ নাম কৃষ্ণ-দ্বৈপায়ন। তেওঁৰ শিৰত কপিল বৰ্ণৰ জটা আছিল । চকু উজ্জ্বল আৰু মুখত পিঙ্গল বৰ্ণৰ দাড়ি আছিল। তেওঁ তপস্যাৰ বলত মহৰ্ষিত্ব লাভ কৰি বেদক চাৰি ভাগত ভাগ কৰিছিল। সেইবাবে তেওঁ বেদব্যাস বা 'ব্যাস' নামে পৰিচিত। জন্মৰ পিছতেই তেওঁ মাতৃ সত্যৱতীৰ পৰা অনুমতিলৈ তপস্যাৰ বাবে যাত্ৰা কৰে। তেওঁ বদৰিকাশ্ৰমত তপস্যা কৰিছিল । সেইকাৰণে তেওঁ বাদৰায়ণ নামেও জনাজাত।Bikhyat Vedavyasa Ba Byasadew Prachin Bhartiya Mahakabya Mahabharatar Praneta Aru Ejan Bikhyat Rishi Teon Raghava Kular Kulguru Bashishthar Prapautra Shaktir Pautra Rishi Parashar Putra Aru Shukdewar Pitri Bikhyat Rishi Teon Hindudharmar Prathamik Shastra Hichape Swikrit Bedar Byawaharik Binyasakari , Pauranik Mahakabya Mahabharat , Ashtadash Mahapuran Aru Upapuran , Bedantadarshan Prabhritir Sankalak , Sampadak Aru Samanwayak Ejan Gyananweshi Rishi Vedavyasa Mahabharatar Rachayita Aru Charitra Vedavyasa Dampatyasangi Pinjala Santan Shuk Uttarar Para , Dhritrashtra Pubar Para Pandu Uttar Pubar Para Bidur Pashchimar Para Pitri Matri Rishi Perso Satyawati Jamunandir Kheya Naukar Bhitarat Parash MUNI Aru Satyabatir Milanar Falat Satyawati Garbhawati Hay Pichhlai Jamunar Etah Dwipat Teonr Janma Hay Byasar Janmar Pichhat Rishi Parashar Ashirbadat Satyawati Akau Kumarjya Love Karichhil Jamunar Dwipat Janmagrahan Korea Babe Byasar An Etah NAM Hall Dwaipayan Teonr Dehar Borno Ca Laa Achhil Seye Teonr Sampurn NAM Krishna Dwaipayan Teonr Shirt Kapil Barnar Jata Achhil Chaku Ujjwal Aru Mukhat Pingla Barnar Dari Achhil Teon Tapasyar Volta Maharshitba Love Kari Bedak Chari Bhagat Bhag Karichhil Seibabe Teon Vedavyasa Ba Byas Name Parichit Janmar Pichhtei Teon Matri Satyawatir Para Anumtilai Tapasyar Babe Jatra Kare Teon Badarikashramat Tapasya Karichhil Seikarne Teon Badrayan Nameo Janajat
Likes  0  Dislikes
WhatsApp_icon
500000+ दिलचस्प सवाल जवाब सुनिये 😊

Similar Questions

More Answers


বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি । তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি । বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি। তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি।
Romanized Version
বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি । তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি । বেদব্যাস বা ব্যাসদেৱ প্ৰাচীন ভাৰতীয় মহাকাব্য মহাভাৰতৰ প্ৰণেতা আৰু এজন বিখ্যাত ঋষি। তেওঁ ৰাঘৱ কুলৰ কুলগুৰু বশিষ্ঠৰ প্ৰপৌত্ৰ, শক্তিৰ পৌত্ৰ, ঋষি পৰাশৰ পুত্ৰ আৰু শুকদেৱৰ পিতৃ । তেওঁ হিন্দুধৰ্মৰ প্ৰাথমিক শাস্ত্ৰ হিচাপে স্বীকৃত বেদৰ ব্যৱহাৰিক-বিন্যাসকাৰী , পৌৰাণিক মহাকাব্য মহাভাৰত , অষ্টাদশ মহাপুৰাণ আৰু উপপুৰাণ , বেদান্তদৰ্শন, প্ৰভৃতিৰ সংকলক , সম্পাদক আৰু সমন্বায়ক এজন জ্ঞানান্বেষী ঋষি। Vedavyasa Ba Byasadew Prachin Bhartiya Mahakabya Mahabharatar Praneta Aru Ejan Bikhyat Rishi Teon Raghava Kular Kulguru Bashishthar Prapautra Shaktir Pautra Rishi Parashar Putra Aru Shukdewar Pitri Teon Hindudharmar Prathamik Shastra Hichape Swikrit Bedar Byawaharik Binyasakari , Pauranik Mahakabya Mahabharat , Ashtadash Mahapuran Aru Upapuran , Bedantadarshan Prabhritir Sankalak , Sampadak Aru Samanwayak Ejan Gyananweshi Rishi Vedavyasa Ba Byasadew Prachin Bhartiya Mahakabya Mahabharatar Praneta Aru Ejan Bikhyat Rishi Teon Raghava Kular Kulguru Bashishthar Prapautra Shaktir Pautra Rishi Parashar Putra Aru Shukdewar Pitri Teon Hindudharmar Prathamik Shastra Hichape Swikrit Bedar Byawaharik Binyasakari , Pauranik Mahakabya Mahabharat , Ashtadash Mahapuran Aru Upapuran , Bedantadarshan Prabhritir Sankalak , Sampadak Aru Samanwayak Ejan Gyananweshi Rishi
Likes  0  Dislikes
WhatsApp_icon

Vokal is India's Largest Knowledge Sharing Platform. Send Your Questions to Experts.

Related Searches:Bikhyat Rishi K,Who Is The Famous Sage?,


vokalandroid